Kogeneracja to proces równoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej podczas jednego procesu technologicznego. Prowadzi to do wzrostu sprawności urządzenia,a tym samym zmniejszenia zużycia paliwa w stosunku do wytwarzania energii w czynnościach rozdzielonych.

kogeneracja ekogen agregaty kogeneracyjne

EKOGEN – agregaty kogeneracyjne

Agregaty kogeneracyjne EKOGEN to nowoczesne rozwiązania pozwalające spełnić oczekiwania klientów. Seria zaprojektowana przez doświadczonych konstruktorów gwarantuje najwyższą jakość oraz pewność działania. Zaplecze techniczne oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza zapewnia tworzenie produktów najwyższej klasy. Agregaty kogeneracyjne EKOGEN produkowane są w całości w siedzibie EPS SYSTEM w Trzebini.

Dzięki znajomości naszych produktów we wszystkich etapach produkcji, możemy zagwarantować natychmiastową pomoc serwisową oraz merytoryczną w przypadku wystąpienia problemów technicznych. Oprócz standardowych rozwiązań zapewniamy wsparcie w przypadku projektów nietypowych, wymagających indywidualnego podejścia do projektu.
Oferujemy kompletne rozwiązania gazowych systemów prądotwórczych. Produkujemy moduły napędzane silnikami czołowych producentów (KVT, PERKINS, MAN, TEDOM, MWM, LIEBHERR).

Agregaty w standardzie wyposażone są w układ odprowadzania spalin wraz z tłumikiem spalin, instalację wentylacji, ścieżkę gazową oraz moduł oleju smarnego. Agregaty kogeneracyjne wyposażone są w układ odzysku ciepła ze spalin oraz chłodzenia silnika.  Jednostki posiadają kompletną automatykę oraz okablowanie, wraz z szafą sterowniczą i siłową. Opcjonalnie urządzenie może zostać wyposażone w wentylatorową chłodnicę awaryjną. Na specjalne zamówienie, jesteśmy w stanie dostosować nasze produkty do wymagań klienta, poprzez modyfikację oferowanych układów według wymagań przyszłego użytkownika instalacji.

Kogeneracja – Układ sterowania
System automatyki oparty na sterownikach firmy ComAp

Produkty firmy ComAp to zaawansowane wielozadaniowe sterowniki agregatów prądotwórczych, jak również kompletne systemy do zarządzania układami zasilania. Rozbudowane możliwości pozwalają na kontrolę pracy pojedynczego urządzenia jak i kilku agregatów w pracy równoległej.  Umożliwiają łatwą kontrolę, monitoring oraz zwiększają bezpieczeństwo pracy agregatu kogeneracyjnego. Układ  posiada możliwość śledzenia błędów oraz wbudowany alarm informujący o wystąpieniu błędu.

System sterowania agregatami kogeneracyjnymi ComAp jest sterownikiem wyposażonym w logikę PLC, co umożliwia zaprogramowanie odpowiadające konkretnym wymaganiom projektowym. Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu J1939, Modbus lub CAN, które pozwalają na bezpośrednie połączenie z innymi podzespołami (AFR, analizator spalin itp.). Bardzo dużą zaletą sterownika jest możliwość zdalnego monitoringu oraz kontroli pracy agregatu za pomocą smartphona lub komputera. Użytkownik na bieżąco może być informowany o włączeniu agregatu, aktualnej mocy, ewentualnym wystąpieniu awarii itp. Szerokie możliwości komunikacyjne urządzenia pozwalają na łatwą integrację sterownika z istniejącym wcześniej układem automatyki.

Tryby pracy agregatów kogeneracyjnych

Tryb kopiowania mocy
Generator uzupełnia całość zapotrzebowania lub jej większość. W przypadku wystąpienia zapotrzebowania wyższego od mocy agregatu braki uzupełniane są z sieci publicznej. Często takie rozwiązania znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie występuje chwilowe zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. „Fundament” wykresu mocy pokrywany jest  z pracy agregatu, natomiast wszystkie piki zaspokajane są przy wykorzystaniu sieci publicznej.

Praca równoległa z siecią
Tryb gwarantujący dostawę energii do sieci obiektu, z możliwością oddania nadwyżek do sieci publicznej. W takim trybie działają zazwyczaj biogazownie. Część energii wykorzystują do własnych procesów technologicznych, natomiast nadwyżki odsprzedają do sieci publicznej. Zamontowanie agregatu w takim trybie wymaga konsultacji oraz odpowiednich pozwoleń ze strony lokalnego dostawcy energii elektrycznej.

Tryb pracy wyspowej
Agregat w całości zaspokaja zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. Sama instalacja nie jest połączona z siecią publiczną. Takie rozwiązanie często stosowanie jest w lokalizacjach, które nie mają przyłącza sieci publicznej, a doprowadzenie go jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Tryb pracy awaryjnej (stand-by)
Agregat znajduje się w stanie czuwania. Oznacza to, że uruchamiany jest w momencie awarii zasilania w sieci publicznej. Taki rodzaj pracy agregatu nazywany jest również awaryjnym. Najczęściej wykorzystywane na obiektach wymagających stałego dostępu do energii elektrycznej. Ten tryb pracy realizowany jest jednak najczęściej na bazie silników diesla.

Kogeneracja – układ cieplny

Układ cieplny zaprojektowany jest w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie ciepła, przy zapewnieniu bezpiecznej i bezawaryjnej pracy urządzenia. Dobór podzespołów układu wykonywany jest w oparciu o indywidualne oczekiwania inwestora. Płytowy wymiennik pozwala wykorzystać ciepło pochodzące z chłodzenia silnika. W zależności od konkretnych wymagań projektowych stosowane są wymienniki lutowane lub skręcane. Ciepło ze spalin odzyskiwane jest dzięki wymiennikowi płaszczowo-rurowemu. Stosujemy wyłącznie produkty czołowych producentów wymienników, gwarantujące stabilną i długotrwałą pracę agregatu.
W celu bezpiecznej pracy urządzenia montowana jest chłodnica awaryjna. Gdy wystąpi brak odbioru ciepła po stronie wtórnej zapewnia ona odpowiednie chłodzenie jednostki, co pozwala na produkcję wyłącznie energii elektrycznej.

Kogeneracja – serwis agregatów kogeneracyjnych

W sprawach związanych z przeglądem i serwisowaniem zapraszamy do działu serwisu.