Przerwy w dostawach prądu wkrótce mogą stać się częścią naszej codzienności. W świecie, w którym większość przedmiotów codziennego użytku jest zasilana z sieci energetycznej, nagły brak energii może mieć katastrofalne skutki. Aby zminimalizować problemy związane z nagłym przestojem w zakładach produkcyjnych i infrastrukturze krytycznej takiej jak np. serwerownie aby ochronić kluczowe dane przed ich utratą, warto zainwestować w zasilacze UPS.
Czym jest zasilacz UPS?
Skrót UPS rozwija się do terminu Uninterruptible Power Supply, czyli nieprzerwane dostarczanie energii. Zasilacz UPS jest akumulatorem doładowywanym na bieżąco, gdy z sieci płynie prąd. W momencie przerwy w dostawie energii elektrycznej zasilacz UPS wykrywa zanik napięcia w sieci energetycznej i bezprzerwowo staje się krótkotrwałym źródłem zasilania. Dzięki zasilaczom UPS zyskujemy cenny czas, który pozwoli nam dokończyć czynności, zapisać pliki i bezpiecznie wyłączyć sprzęt.
Jak działają zasilacze UPS?
Zasilacz UPS ma za zadanie podtrzymać działanie sprzętu podłączonego do sieci w przypadku krótkotrwałego spadku napięcia lub trwałej przerwy w dostawie prądu. Nie jest to agregat, który zagwarantuje długotrwałą pracę na awaryjnym zasilaniu, lecz coś w rodzaju powerbanka, do którego można się na chwilę podpiąć. Wewnątrz zasilacza UPS znajdują się:
- akumulator,
- prostownik (zmiana prądu zmiennego na stały),
- falownik (ładowanie akumulatora, zmiana prądu stałego na zmienny i zasilanie odbiorników).
Oprócz tego, zasilacze UPS są wyposażone w by-passy, które chronią je przed przeciążeniem. Zadaniem by-passów jest także przełączanie sieci na wyjście z ominięciem zasilacza UPS.
Rodzaje zasilaczy UPS
Zasilacze UPS są produkowane w trzech wersjach. Każda z nich różni się od pozostałych i jest wykorzystywana w innych sytuacjach.
UPS on-line
Zasilacz UPS on-line stale izoluje urządzenia elektryczne od prądu zmiennego z sieci energetycznej. Zasila sprzęty prądem stałym z akumulatora, który jest cały czas ładowany z sieci.
UPS off-line
Zasilacz UPS off-line zdecydowanie różni się od poprzedniej wersji. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie spadków napięcia. Gdy to następuje, zasilacz przełącza się na zasilanie z baterii. Dzięki zasilaczom UPS off-line możemy awaryjnie dostarczać prąd do pojedynczych urządzeń. Zasilacz UPS off-line nie jest dobrym wyborem do zasilania najważniejszych sprzętów.
UPS line-interactive
Trzecia odsłona zasilacza UPS, rekomendowana do użytku w gospodarstwach domowych. Tego rodzaju zasilacz działa bardzo podobnie jak UPS off-line, różniąc się momentem podjęcia awaryjnego zasilania. Zasilacz UPS line-interactive przystępuje do pracy, gdy wykryje w sieci energetycznej zerowe napięcie. Nie aktywuje się w momencie pojedynczych spadków energii.
Jak wybrać odpowiedni zasilacz UPS?
Przed zakupem zasilacza należy zdecydować, jakie urządzenia chcemy chronić przed przerwą w dostawie energii elektrycznej. Następnie wybrać zasilacz z konkretnego rodzaju i o odpowiedniej mocy. Warto pamiętać, że moc zasilacza powinna być znacznie wyższa niż moc wszystkich sprzętów, dla których go kupujemy oraz warto także zwrócić uwagę na pojemność baterii, która podtrzyma podłączone urządzenia na wymagany okres czasu.