Wejście w życie 8 grudnia 2017 roku Ustawy o rynku mocy zasadniczo zmieniło sytuację odbiorców energii elektrycznej. Ustawa ta bowiem, będąc niezbędna dla stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego, nałoży w roku 2021 na użytkowników energii elektrycznej dodatkową tzw. opłatę mocową, która istotnie zwiększy koszt dystrybucji energii, jaki ponoszą podmioty
gospodarcze.

Zbagatelizowanie rejestracji w kwietniu, wyklucza z korzystania z Rynku Mocy w latach 2021-2023

Stworzy to alternatywę dla wspomnianych podmiotów: czy, biorąc pod uwagę nieuniknione koszty wprowadzenia rynku mocy, pozostać w postawie biernej płatnika, czy stać się czynnym uczestnikiem tego rynku i zamiast ponosić jedynie jego koszty, być też jego beneficjentem.

Najważniejszą informacją z punktu widzenia wszystkich tych, którzy zamierzają (nawet w odległej przyszłości) skorzystać z tego rynku,
jest wymóg zgłoszenia do rejestru rynku mocy, możliwy w dniach 3-10 kwietnia 2018 r, dający możliwość korzystania z kontraktów na rynku mocy w roku 2021, 2022 oraz 2023 (certyfikacja ogólna). Oznacza to, że zbagatelizowanie czynności zgłoszenia na rynek mocy w kwietniu tego roku wyklucza dany podmiot z wszelkich korzyści rynku mocy w latach 2021-23.

Jakie korzyści może mieć uczestnik rynku mocy, który zdąży się zarejestrować? Skoncentruję się na mechanizmie aukcji mocy, otwartym dla odbiorców energii, którzy potrafią elastycznie zarządzać swoim zapotrzebowaniem na moc, na przykład poprzez uruchomienie agregatów awaryjnych.

Korzyściami dla takich uczestników są 1) płatności oraz 2) efekty pośrednie, np. polepszenie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa w warunkach kryzysowych. Podmiot, który zadeklaruje gotowość do redukcji zapotrzebowania na moc w momencie polecenia redukcji otrzyma stałe, miesięczne wynagrodzenie. Oczekiwaną wysokość wynagrodzenia określa się składając ofertę w Aukcji Mocy (którą w miarę możliwości pomożemy Państwu złożyć), lub jako tzw. agregator, zbiorczo dla wielu podmiotów.

Ważne cechy redukcji zapotrzebowania w Rynku Mocy:

  • brak ograniczenia zasilana do średniego napięcia
  • możliwość agregowania nawet małych mocy, z rozproszonych po całym kraju lokalizacji
  • brak wynagrodzenia za samą redukcję, jedynie za jej gotowość

Szacujemy, że wielkość możliwego do uzyskania wynagrodzenia będzie oscylować na poziomie 100 tysięcy złotych na rok za gotowość do ograniczeń za każdy megawat redukcji.

Od 3 kwietnia do 29 maja 2018 pomagamy przeprowadzić procesy certyfikacji ogólnej i rejestracji jednostek w imieniu klientów. Wynagrodzenie jest płatne w formie stałej, miesięcznej opłaty za gotowość do redukcji zużycia mocy. ZAINTERESOWANYCH ZACHĘCAMY DO KONTAKTU na adres: dsr@epssystem.pl

Wynagrodzenie jest płatne w formie stałej, miesięcznej opłaty za gotowość do redukcji zużycia mocy