Sterownik agregatu prądotwórczego
Panel sterowania należy do najważniejszych komponentów agregatu prądotwórczego i współdecyduje o jego niezawodnym działaniu. Nasze agregaty prądotwórcze GETOR™ wyposażamy więc w panele oparte na sterownikach od najlepszych światowych producentów. Standardowo jest to ComAp, opcjonalnie LOVATO, Woodward i inne. Każda aplikacja sterowania, którą można dostać na rynku, może być stosowana do agregatów naszej produkcji.
Sterowniki InteliLite NT MRS 10/16 zapewniają sterowanie ręczne (M). Wyposażamy w nie każdy agregat prądotwórczy ręcznie uruchamiany przez odpowiedzialnych za to pracowników. Pamiętamy jednak o możliwościach rozbudowy. Wspomniany sterownik to odpowiednik MRS, stosowanego w agregatach ze sterowaniem automatycznym. Tak zbudowany agregat nie posiada ładowarki akumulatorów rozruchowych, ani układu podgrzewania bloku silnika, jednak możliwa jest jego rozbudowa i to po istotnie zredukowanych kosztach.
agregaty z automatycznym startem
Sterowniki InteliLite NT MRS 10/16 zapewniają rozruch automatyczny (A) w trybie MRS. Agregat z takim sterownikiem wyposażony jest w układ podgrzewania bloku silnika, wraz z termostatem, oraz ładowarkę konserwującą akumulatorów rozruchowych. Po ustawieniu trybu „AUT” agregaty prądotwórcze z automatycznym startem uruchamiają się samoczynnie za pomocą zewnętrznego styku bezpotencjałowego. Ta wersja przeznaczona jest do współpracy z układami Samoczynnego Załączania Rezerwy w wykonaniu ATS-I oraz dowolnymi wbudowanymi w rozdzielnię obiektu wszelkimi zewnętrznymi układami SZR.
Sterowniki InteliLite NT AMF 20/25 dbają z kolei o rozruch automatyczny (A) w trybie AMF. Również w tej opcji agregat prądotwórczy GETOR™ posiada standardowo układ podgrzewania bloku silnika z termostatem oraz konserwującą ładowarkę akumulatorów rozruchowych. Możliwa jest nie tylko kontrola pracy samego agregatu jak np. automatyczny start, ale też pełna trójfazowa kontrola wszelkich parametrów sieci. Całym procesem zarządza jeden sterownik wbudowany w agregat. Obsługuje rozruch, przełączanie zasilania z sieci na agregat i ponowne przejście na sieć po wznowieniu normalnych dostaw prądu. Zalecamy stosować ten układ do współpracy z układami SZR w wykonaniu ATS-E.
Sterowniki serii InteliCompact, InteliGen, InteliSys i inne wykorzystujemy w agregatach przeznaczonych do pracy równoległej (R). Maszyny te są konfigurowane stosownie do wymagań danej aplikacji. Taki wariant umożliwia pracę równoległą dwóch lub więcej agregatów, a także agregatów z siecią energetyczną. Wybór sterownika zależy m.in. od stopnia złożoności aplikacji.
Sterowniki to nie wszystko. Możliwe są liczne opcje dodatkowe (niekiedy zawarte już w standardowym wykonaniu). Są to m.in. porty RS233 i 485 (ModBusRTU), karty Ethernet (SNMP, Modbus TCP), GSM i GPRS, styki bezpotencjałowe, oprogramowanie monitorujące, panele zdalne itp.