Zasilacze bezprzerwowe, to zapasowe źródła zasilania, które zapewniają działanie urządzeń w przypadku braku zasilania podstawowego lub w przypadku nagłego spadku napięcia.
Co to jest system zasilania gwarantowanego?
System zasilania gwarantowanego to system lub urządzenie, które poprzez zapewnienie stałego przepływu energii, chroni określone odbiorniki przed zakłóceniami w dostawie energii z sieci elektroenergetycznej, które mogą spowodować ich nieprawidłowe działanie lub całkowity brak możliwości działania.
Gdzie stosowane jest najczęściej zasilanie gwarantowane?
Istnieje wiele miejsc, w których wymagane jest zasilanie gwarantowane (nieprzerwane), w tym: systemy informatyczne, sprzęt medyczny, linie produkcyjne w fabrykach i inne urządzenia, które muszą pracować w sposób ciągły, niezależnie od tego, czy zasilanie z sieci energetycznej jest w danym momencie wystarczające, czy też występuje awaria zasilania.
Systemy bezprzerwowego zasilania są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, aby zabezpieczyć znajdujące się w nich urządzenia. Zasilanie bezprzerwowe zapobiega utracie krytycznych danych i przestojom produkcyjnym przypisywanym warunkom zewnętrznym, zapewniając płynność procesów.
Działanie zasilania gwarantowanego
Systemy zasilania gwarantowanego składają się z wielu elementów. Rozdzielnia elektryczna, przekazuje energię elektryczną z sieci. Pomiędzy rozdzielnicą a urządzeniami konsumenckimi znajduje się zasilacz UPS, który zapewnia odpowiednie poziomy mocy nawet wtedy, gdy sieć zewnętrzna przestanie dostarczać energię. Oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu mocy, system ten może zawierać generatory prądu do obsługi dłuższych przerw w dostawie energii. Nawet w przypadku zbyt niskiego napięcia lub przerw w dostawie prądu jednostki takie jak zakład produkcyjny, serwerownia, szpital lub inny obiekt może działać niezawodnie, jeśli jest wyposażony w system bezprzerwowego zasilania.
Typy zasilania gwarantowanego
- Zasilacze dwustronne z układem SZR – są wykorzystywane do generowania zasilania dwudrożnego. Układy automatycznego przełączania zasilania stosowane są w obiektach i sieciach w celu zapewnienia ciągłości zasilania. W przypadku awarii obwodu pierwotnego następuje samoczynne przełączenie na obwód wtórny. Po przywróceniu napięcia w obwodzie pierwotnym, system zasilania wraca do stanu pierwotnego.
- Zasilacze UPS – mogą być wykorzystywane do ochrony urządzeń np. w serwerowni, centrali telefonicznej lub w całym budynku. Standardowe systemy UPS są podłączone do głównego źródła energii elektrycznej i zapewniają energię, gdy źródło to ulegnie awarii. Są one dostępne w trzech różnych konfiguracjach: samodzielnej, inwerterowej i hybrydowej
- Agregaty prądotwórcze – mogą być stosowane w przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, na przykład do zasilania urządzeń wentylacyjnych; mogą być wyposażone w automatykę zapewniającą samoczynne uruchamianie zespołów prądotwórczych w przerwach w dostawie energii elektrycznej i wyłączanie ich po powrocie napięcia z głównego źródła zasilania.
- Akumulatory – znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, od życia codziennego po przemysł. Dzięki ich zastosowaniu urządzenia elektroniczne są obecnie przenośne. Dostępnych jest wiele akumulatorów różnych typów. Najczęściej spotykane to; ołowiowe, niklowo-kadmowe i niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH).
- System UPS/agregat – to połączenie systemów UPS, agregatów prądotwórczych i automatyki sterującej; służy do zapewnienia nieprzerwanego zasilania urządzeń elektrycznych podczas długich przerw w dostawie prądu. Zapewnia przełączanie zasilania w sposób niezauważalny dla odbiorów, dając jednocześnie możliwość długotrwałej autonomicznej pracy przy braku napięcia w podstawowym źródle zasilania.
Nowoczesne systemy zasilania gwarantowanego jakimi dysponuje EPS System, wykorzystują zaawansowane sterowniki, które uwzględniają indywidualną charakterystykę obiektu. Sterowniki zapobiegają podaniu napięcia z kilku źródeł jednocześnie. Należy pamiętać o możliwości ręcznego przełączania, blokującego sterowanie automatyczne. W celu uniknięcia nieprawidłowego działania systemu, sterownik musi być odpowiednio zaprogramowany, tak by Ilość energii elektrycznej dostarczanej do elementów, takich j